Стефче Трпковски

Стефче Трпковски (р. 7 август 1982 во Скопје) — македонски политичар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кој е актуелен градоначалник на Општина Сопиште. На функцијата стапил по локалните избори во 2013 година[1], па потоа повторно по локалните избори во 2017 година.[2]

Стефче Трпковски
Градоначалник на Општина Сопиште
На должноста
Стапил
2013
Претходник Јован Ѓорѓијоски
Лични податоци
Роден(а) 7 август 1982 (1982-08-07) (39 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Занимање политичар
Вероисповед Православен христијан

На Локалните избори кои се одржале на 17 октомври 2021 година, Трпковски како кандидат за градоначалник на Општина Сопиште од редовите на ВМРО-ДПМНЕ победил во првиот круг на гласање со освоени 65,03% од гласовите[3]

Пред да стане градоначалник, тој бил геодетски инженер. Дипломирал на Градежниот факултет во Скопје.[4]

ЖивотописУреди

Стефче Трпковски е роден на седми август 1982 година во Скопје. Средно образование завршил во ДСГУ „Здравко Цветковски“, високо образование на Градежниот факултет во Скопје, каде се здобил со звање Дипломиран геодетски инженер. Од 2011 година е на магистерски студии на Градежниот факултет, каде магистрира како Магистер по Технички Науки. Од 2007 година работел во АЛФА–ГЕОДЕТ ДООЕЛ, а потоа бил пратеник во Собранието на Република Македонија, каде бил член на повеќе комисии, меѓукои на комисиите за транспорт и екологија, за локална самоуправа, за земјоделство, шумарство и водостопанство, за труд и социјална политика и во пратеничката група за меѓународна соработка со Парламентот на Јапонија.[5]

НаводиУреди

  1. „Локални избори во Македонија (2013)“. Википедија. 2020-05-30.
  2. „Сумарни резултати од вториот круг за избор на градоначалници на општините во РМ – Локални избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. 30 октомври 2017. Посетено на 2 декември 2017.
  3. „ДИК: Целосно преброени гласовите во 67 општини, 29 општини добија градоначалници во прв круг“. Точка. 17 октомври 2021. Посетено на 19 октомври 2021.
  4. „Интервју Стефче Трпковски: Сопиште ќе добие вода, пошироки улици, банкомати, Сончев град!“. Фактор Портал. Посетено на 2020-03-26.
  5. „Градоначалник на Општина Сопиште | ОПШТИНА СОПИШТЕ“. Посетено на 2020-04-19.