Стар Пат (Долно Косоврасти)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Стар Патархеолошко наоѓалиште во дебарското село Долно Косоврасти. Претставува пат од средниот век. Се наоѓа северно од селото, каде се забележуваат остатоци од стар пат што води кон селото Скудриње. Пробиен е во варовити карпи и нема конструкција.[1]

Стар Пат
археолошко наоѓалиште
Стар Пат is located in Македонија
Стар Пат
Местоположба на Стар Пат во Македонија
Местоположба 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° СГШ; 20.58528° ИГД / 41.54056; 20.58528Координати: 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° СГШ; 20.58528° ИГД / 41.54056; 20.58528
Основни податоци
Место Долно Косоврасти
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (патишта).svg пат


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069