Заградишта (Долно Косоврасти)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Заградишта или На Клакархеолошко наоѓалиште во дебарското село Долно Косоврасти. Претставува тврдина од средниот век. Се наоѓа југозападно од селото, во подножјето на планината Крчин, каде на височинка со неправилна квадратна основа, која има извонреден поглед кон долината на Радика и патот што минува покрај неа. На површината се среќаваат покривни ќерамиди, тули и многу кршен камен. Наместа се забележуваат темели од објекти.[1]

Заградишта
археолошко наоѓалиште
Заградишта is located in Македонија
Заградишта
Местоположба на Заградишта во Македонија
Местоположба 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° N; 20.58528° E / 41.54056; 20.58528Координати: 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° N; 20.58528° E / 41.54056; 20.58528
Основни податоци
Место Долно Косоврасти
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

  • Елица — средновековна црква и некропола;
  • Стар Пат — средновековен пат;

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069