Елица (Долно Косоврасти)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Елицаархеолошко наоѓалиште во дебарското село Долно Косоврасти. Претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа во самото село, на околу 100 м од десниот брег на реката Радика, каде делумно се забележуваат темели од еднокорабна црква околу која има гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Елица
археолошко наоѓалиште
Елица is located in Македонија
Елица
Местоположба на Елица во Македонија
Местоположба 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° N; 20.58528° E / 41.54056; 20.58528Координати: 41°32′26″N 20°35′7″E / 41.54056° N; 20.58528° E / 41.54056; 20.58528
Основни податоци
Место Долно Косоврасти
Општина Дебар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069