Сома (француски: Somme) — департман во областа Пикардија, денес во состав на регионот Горна Франција на северот од земјата.

Сома
Somme
Департман
Грб на Сома
Местоположбата на Сома во Франција
Местоположбата на Сома во Франција
Координати: 49°53′N 02°25′E / 49.883° СГШ; 2.417° ИГД / 49.883; 2.417Координати: 49°53′N 02°25′E / 49.883° СГШ; 2.417° ИГД / 49.883; 2.417
ЗемјаФранција
РегионГорна Франција
ПрефектураАмјен
ПотпрефектуриАбвил
Мондидје
Перон
Управа
 • Претс. на Ген. советДаниел Дибоа
Површина
 • Вкупна6.170 км2 (2,380 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно555.551
 • Ранг46-ти
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.80
Окрузи4
Кантони46
Општини783

Северниот средиштен дел на департманот е познат како место на кое се одиграле неколку значајни битки во Првата светска војна. Од особено историско значење е Битката на Сома, што се случила во 1916. Поради овие битки, во департманот има многу гробишта и неколку големи споменици во чест на војниците од разни земји што загинале на боиштата.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди