Камбреопштина во покраината А Коруња на автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 41 км2, население од 22,012 жители (2004) и густина од 536.88 /км2. .

Камбре
Concello de Cambre
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Камбре Concello de Cambre
Амблем
Прекар(и): Cambre
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Парохии12
Управа
 • ГрадоначалникAntonio Varela Saavedra PSOE
Површина
 • Вкупна41 км2 (16 ми2)
Население (2005)
 • Вкупно22.012 (INE)
 • Густина536,88/км2 (139,050/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.cambre.org/