Сома (француски: Somme, пикардски: Sonme) — река во Пикардија, северна Франција.[1] По неа е именуван департманот Сома.

Сома
Местоположба
Физички особености
УстиеЛаманш
50°13′16″N 1°34′0″E / 50.22111° СГШ; 1.56667° ИГД / 50.22111; 1.56667 (English Channel-Somme)
Должина245
Особености на сливот
Изворот на Сома кај Фонсом.
Устието на Сома во Ламанш

Реката е долга 245 км од изворот кај Фонсом близу Сен Кантен, сè до Сомскиот Залив и протокот Ламанш. Лежи во геолошка синклинала која воедно ја образува и реката Солент. Ваквиот терен му дава на течението прилично постојан и благ наклон.

Историски настани

уреди
 • Реката е веројатно најпозната по Битката на Сома во Првата светска војна (јули-ноември 1916).
 • Сомскиот Залив бил зборно место за флотата на Вилијам Освојувачот во инвазијата на Англија во 1066 г.
 • Реката ја преминала војската на Едвард III во 1346 во походот што кулминирал со Битката кај Креси.
 • Англиската војска морала да ја премине реката во походот што завршил со Битката кај Азенкур.
 • Во долините на Сома се одиграле големите битки што конечно ставиле крај на напредувањето на германската војска во Пролетната офанзива (1918).

Департмани и градови по течението

уреди

Поважни притоки

уреди
 • Десни
 1. Омињон
 2. Али
 3. Њевр
 4. Скардон
 • Леви
 1. Авр
 2. Сел
 3. Сен Ландон
 4. Ерен
 5. Амбоаз
 6. Анкр

Наводи

уреди
 1. Името на реката доаѓа од келтски збор што значи „спокој“
 • Delattre, Ch., Mériaux, E. and Waterlot, M. Guides Géologiques Régionaux: Région du Nord, Flandre Artois Boulonnais Picardie (1973)

Надворешни врски

уреди