Смиљковце (археолошко наоѓалиште)

археолошко наоѓалиште во Смилковци, Скопско

Смиљковце (или Смилковци) — археолошко наоѓалиште кај скопското село Смилковци, Општина Гази Баба. Претставува населба од римско време.

Смиљковце
археолошко наоѓалиште
Смиљковце is located in Македонија
Смиљковце
Местоположба на Смиљковце во Македонија
Местоположба 42°02′15″N 21°29′40″E / 42.03750° СГШ; 21.49444° ИГД / 42.03750; 21.49444Координати: 42°02′15″N 21°29′40″E / 42.03750° СГШ; 21.49444° ИГД / 42.03750; 21.49444
Основни податоци
Место Смилковци
Општина Гази Баба
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

При орањето на своите ниви Б. Трајковски открил темели од објекти градени од камен со варов малтер. По површината се среќаваат градежен материјал и фрагменти од керамички садови.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 388. ISBN 9989-649-28-6.