Слепчанска парохија

црковна парохија на МПЦ-ОА

Слепчанска парохија — македонска православна парохија, дел од Крушевско-демирхисарското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата ги опфаќа селата Слепче, Белче, Вардино, Бараково, Граиште, Журче, Прибилци, Кутретино, Суводол, Сладуево. Парохиски свештеник е Ереј Димитар Илиевски (сост. 2016).

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Никола“
(парохиска црква)
Слепче 1867  
Црква „Св. Јован Крстител“ Слепче XI-XIV век  
Црква „Св. Јован Богослов“ Слепче
Црква „Пресвета Богородица Балаклија“ Слепче 1970  
Црква „Св. Никола“ Вардино XIX век
Црква „Св. Константин и Елена“ Вардино  
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Бараково 1942
Црква „Св. Тома“ Граиште 2002  
Црква „Св. Леонтиј“ Граиште 1927  
Црква „Св. Никола“ Белче XIX век
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Журче XVII век  
Црква „Св. Атанасиј“ Журче 1617  
Црква „Св. Илија“ Журче 1976  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Прибилци 13.08.1992  
Црква „Св. Илија“ Сладуево  
Црква „Св. Константин и Елена“ Кутретино/Суводол 1830
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Кутретино/Суводол  
Црква „Св. Никола“ Кутретино/Суводол

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

Координати: 41°13′57″N 21°10′25″E / 41.23250° СГШ; 21.17361° ИГД / 41.23250; 21.17361