Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Прибилци

црква во селото Прибилци
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција Железник 225.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Слепчанска
Местоположба

Карта

Координати 41°16′21″N 21°12′15″E / 41.27250° СГШ; 21.20417° ИГД / 41.27250; 21.20417Координати: 41°16′21″N 21°12′15″E / 41.27250° СГШ; 21.20417° ИГД / 41.27250; 21.20417
Место Прибилци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во близина на селото Прибилци.[1] Црквата се наоѓа источно од селото, на возвишение коешто ѝ овозможува доминантна местоположба.

Во дворот на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

ИсторијаУреди

Темелите на црквата се поставени на 13 август 1992 година.

АрхитектураУреди

Градбата на црквата претставува крсто-куполен храм и од нејзиниот средиштен дел се издига осумаголна купола.

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врскиУреди