Ски (Дебар)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ски

Карта

Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

 населба  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Ски нарекуван и уште Горно Удовоархеолошко наоѓалиште во Дебар. Претставува населба и некропола од римско време. Се наоѓа на околу 2 км источно од градот, под некогашниот пат Дебар-Скопје, на падина што се спушта кон реката Радика. На имотот на Бигорскиот Манастир биле откриени темели од објекти градени од камен и варов малтер, како и повеќе питоси. Во непосредната близина се откопани и гробови и тегули — тип „на две води“. Денес наоѓалиштето е потопено со водите од хидроакумулацијата Шпиље.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069