Стојаница (Дебар)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Стојаница

Карта

Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

 црква  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Стојаницаархеолошко наоѓалиште во Дебар. Претставува црква и некропола од римско време. Се наоѓа на северната периферија на градот, на ридот што се издига над гипсарницата, каде се гледаат урнатини од црква, а во непосредната близина има гробови градени од камени плочи.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069