Новост (Дебар)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Новост

Карта

Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

 црква  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Новост во литературата официјално како Фабрика за теписи „Новост“археолошко наоѓалиште во Дебар. Претставува црква и некропола од римско време. При копањето на земја за проширување на фабриката за теписи во Дебар се откриени гробови од типот циста. Во непосредната близина, над новата фабрика за гипс и фабриката за теписи се гледаат урнатини од мала еднокорабна црква.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069