Куќата на Мухамед Карпузи

археолошко наоѓалиште во Македонија
Куќата на Мухамед Карпузи

Карта

Местоположба 41°31′59″N 20°32′17″E / 41.53306° СГШ; 20.53806° ИГД / 41.53306; 20.53806
Основни податоци
Место Дебар
Општина Дебар
Тип

 депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Куќата на Мухамед Карпузиархеолошко наоѓалиште во Дебар. Претставува депо на средновековни монети. Дебранининот Мухамед Карпузи, учител од Дебар, при изградбата на својата куќа открил повеќе венецијански монети од XI век. Монетите се чуваат кај пронаоѓачот.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069