Скеча (округ)

округ во Источна Македонија и Тракија, Грција

Скеча (грчки: Περιφερειακή ενότητα Ξάνθης) — округ во областа Источна Македонија и Тракија, Грција. Административен центар е градот Скеча.

Скеча
Περιφερειακή ενότητα Ξάνθης
округ
Општини во Скеча
Општини во Скеча
Округот Скеча во Грција
Округот Скеча во Грција
Координати: 41°10′N 24°55′E / 41.167° СГШ; 24.917° ИГД / 41.167; 24.917
ЗемјаГрција
ОбластИсточна Македонија и Тракија
Адм. центарСкеча
Површина
 • Вкупна1.793 км2 (692 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно111.222
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Пошт. бр.67x xx
Повик. бр.254x0, 25540
ISO 3166GR-72
Рег. таб.AH

Географија

уреди

Округот Скеча се граничи со Бугарија на север, окрузите Родопи на исток, Драма на северозапад и Кавала на запад.

Климата на округот е средноземна по должината на брегот, додека во планините е поостра.

Општини

уреди

Округот Скеча се дели на 4 општини. Тие се следниве (означени со бројки во инфокутијата):[1]

Наводи

уреди
  1. Законска реформа „Каликратис“ PDF