Сирет (река)

река во Романија и Украина

Сирет (украински: Сірет или Серет, романски: Siret, унгарски: Szeret, руски: Сирет) — река во источна Европа, лева притока на Дунав. Извира од Карпатите во регионот северна Буковина во Украина, па тече на југ низ Романија за на крај да се влее во Дунав.[1] Долга е 647 км,[2]:9 од кои 559 км се во Романија.[1][2]:9[3] Сливот зафаќа површина од 44.811 км2,[2]:6 од кои 42.890 км2 отпаѓаат на Романија.[1][2]:6[3] Просечниот проток изнесува 250 м3.[2]:15 Во антиката го носела името Јерасос (старогрчки: Ιερασός).

Сирет
Сирет кај Мирчешт
Изворно имеSiret  (романски)
Местоположба
ЗемјаУкраина, Романија
ПодрачјаЧерновечка Обл., окрузи Ботошан, Сучава, Њамц, Јаш, Бакау, Вранча, Галац
ГрадовиПашкан, Роман, Бакау, Галац
Физички особености
ИзворИсточни Карпати
 • местоЧерновечка Област, Украина
 • координати48°0′21″N 25°17′10″E / 48.00583° СГШ; 25.28611° ИГД / 48.00583; 25.28611
 • надм. вис.1.238 м
УстиеДунав
 • место
Галац
 • координати
45°24′11″N 28°1′27″E / 45.40306° СГШ; 28.02417° ИГД / 45.40306; 28.02417
Должина647 км
Големина на сливот44.811 км2
Проток 
 • просечен250 м3
Особености на сливот
ТечениеДунавЦрно Море
Притоки 
 • левиБ’рлад
 • десниСучава, Молдова, Бистрица, Тротуш, Путна, Бузау
Сирет (река) во рамките на Романија
извор
утока

Населени места

уреди

На реката Сирет лежат следниве населени места, од изворот до утоката: Берегомет, Сторожинец, Сирет, Грамешт, Звориштеја, Литен, Долхаска, Пашкан, Столничен-Пражеску, Роман, Бакау, Аджуд, Марашешт, Галац.

Притоки

уреди

Сирет ги има следниве притоки (од изворот до утоката):[1]

Леви

Бахна (Михајлени), Молница, Бахна (Лозна), Г’рла Сирецел, Г’рла Хуцанилор, Ворона, Плешул, Турбата, Пјетросул, Сирецел, Столничен, Харманешт, П’р’ул Циганчилор, Михајли, Бока, Албуја, Редиу, Вулпашешт, П’р’ул Пјетрос, Циганка, Икушешт, Глоден, Р’паш, Моара, Богданешт, Ваља Мории, Улм, Ракова, Тамаш, Р’к’тау, Сочи, Фулџериш, Рогоза, Полочин, Лупа, Б’рлад, Калмацуј, Џеру, Б’рладел, Руска, Малина, Катуша.

Десни

Мал Сирет, Габан, Негостина, П’р’ул Маре, Верехија, Баранка, Љаху, Ст’нкуца, Ханцешт, Григорешт, Салаџени, Сучава, Шомузул Мик, Шомузул Маре, П’р’ул луј Пулпа, Трестиоара, Коцаска, Ружа, Содомени, Ваља Парулуј, Подул Туркулуј (Драга), Молдова, Ваља Њагра, Турбата, Пречиста, Бистрица, Бахна, Ваља Маре, Клежа (или Точила), Ракачуни, Драгушен, Скурта, Болохан, Ф’нт’неле, Коцешт, Тротуш, Ваља Боулуј, Карекна, К’мпул, Забрауц, Сушица, Г’рла Морилор, Путна Сeака, Путна, Лејка, Р’мникул Сарат, Бузау.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Atlasul cadastrului apelor din România. Partea 1 Архивирано на 22 септември 2022 г.. Bucharest: Ministerul Mediului. 1992. стр. 365–438
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Planul de management al spațiului hidrografic Siret, Administrația Națională Apele Române
  3. 3,0 3,1 Dăscălița, Dan (2011). „Integrated water monitoring system applied by Siret river basin administration from Romania“ (PDF). Present Environment and Sustainable Development. 5 (2): 45–60. Посетено на 8 август 2016.

Надворешни врски

уреди