Ботошан (округ)

округ во Романија


Ботошан (романски: Judeţul Botoşani) — округ во Романија, сместен во североисточниот дел на земјата. Главен град на округот е градот Ботошан, а значаен е и градот Дорохој.

Округ Ботошан
Botoşani
Грб
Местоположба на округот Ботошан во Романија
 
Покраина Молдавија
Седиште Ботошани
Население 452.834 (2002)
Површина 4.986 km2
Густина на населеност 91/km2
ISO 3166-2 шифра RO-BT
Мрежно место www.cjbotosani.ro

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Округот Ботошан е копнен округ во Романија, кој се наоѓа на границата кон Молдавија и Украина. Окружен е:

Релјеф

уреди

Округот се наоѓа во историскиот регион Молдавија. Тој предел претежно е ридски, а реката Прут е источна окружна, а воедно и државна граница. Значајна е и реката Сирет, којашто тече во западниот дел од округот.

Демографија

уреди

Округот спаѓа во оние окрузи во Романија, во кои претежно живеат Романци. Според пописот во Романија во 2002 година, Романците сочинуваат 98% од населението во округот, а од останатите најбројни се Ромите и Украинците.

Надворешни врски

уреди