Селце (Штипско)

Селце — село во Општина Штип, се наоѓа на оддалеченост од 15 км од градот Штип,на патот Штип - Радовиш.

Селце
Селце is located in Македонија
Селце
Местоположба на Селце во Македонија
Општина Штип
Население 169 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 30051
Надм. вис. 421 м
Селце на општинската карта
Селце во Општина Штип.svg

Атарот на Селце во рамките на општината
Commons-logo.svg Селце на Ризницата

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

90 % се невработени лица

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 169 жители. Следува табела на националната структура на населението:[1]

Националност Вкупно
Македонци 18
Албанци 0
Турци 146
Роми 0
Власи 0
Срби 5
Бошњаци 0
останати 0

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[2]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 559
1953 102 509 ... 1 612
1961 210 244 ... ... 54 ... 13 521
1971 228 176 1 ... 42 ... 21 468
1981 93 196 2 24 ... 1 316
1991 42 175 15 232
1994 32 177 2 12 4 227
2002 18 146 5 169

Општествени установиУреди

  • ПОУ „Ванчо Прке“

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Во селото постои изборното место бр. 2306 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[3]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 168 гласачи.[4]

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  3. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  4. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
  5. Се гради црква во село Селце
  6. Повратник од Австралија изгради црква во штипско

Надворешни врскиУреди