Северна Данска или Северен Јитланд е една од 5-те региони на Данска, сместен во северниот дел на државата. Управното седиште е градот Олборг, кој е истовремено и најголем.

Северна Данска
Северен Јитланд
Регион во Данска
Лого на Северна Данска
Амблем
Местоположба на Северна Данска
Главен градАалборг
Општини
Управа
 • ПретседателУлија Астман (Социјал Демократска Партија на Данска)
Површина
 • Вкупна7.933 км2 (3,063 ми2)
Население (2010)
 • Вкупно579.628
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоwww.rn.dk
Аалборг, главниот град на регионот
Општини во рамките на регионот

Положба и граници уреди

Северна Данска ги опфаќа јужниот и северниот дел на Данска, додека со поголем дел се простира на копното, а со помал дел на островите. Границите на регионот се:

Природни услови уреди

Северна Данска со поголемиот, западен дел се простира на копно, т.е. на полуостровот Јитланд, додека на исток единствен значаен „вистински“ остров е островот Лесе. Поточно најголем остров е Севернојиландски Остров, кој со копното е одделен со плитни и тесни внатрешни заливи, залив на Северно Море, Лимски Фјорд. Даденото место настанало во втората половина на 19 век, со провала на морето во дотогашното езеро, па така некогашниот полуостров станал остров. Меѓутоа, дадениот простор сообраќајно останал поврзан со копното па во секојдневието сѐ уште се смета за негов составен дел.

И копнениот и островскиот дел се претежно рамничарски со надморска височина до 40 м (јутоисток на регионот). На даденото подрачје нема значајни водотеци. Во крајбрежното подрачје има доста мочуришта, додека поголемиот дел е под земјоделско одгледување.

Население уреди

Според последниот попис на населението од 2010 година во регионот Северна Данска живеат околу 580.000 жители. Поголемиот дел од населението се етнички Данци, а населението е претежно рурално, за разлика од целиот државен просек.

Густина на населеност на регионот е близу 75 жит/км2 што е значително под државниот просек (127 ж/км2). Југоисточниот дел на регионот е подобро населен за разлика од останатиот дел.

Општини во Северна Данска уреди

Во Северна Данска има 11 општини, и тоа:

Градови во Северна Данска уреди

Значајни градови во Северна Данска, се:

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди