Ваикато (река)

најдолгата река во Нов Зеланд

Ваикато (англиски и маорски: Waikato) — најдолга река во Нов Зеланд чија должина изнесува 425 км. Истекува од езерото Таупо, на Северниот Остров, ги создава водопадите Хука и тече кон северозапад, влевајќи се во Тасмановото Море.

Ваикато
Waikato
Waikato river 750px.jpg
Реката Ваикато низ градот Хамилтон
Земја Нов Зеланд
Слив
Главен изворез. Таупо
УстиеПорт Ваикато
0 м
Сливна повр.13.701 км2 до Мерсер[1]
Физички особености
Должина425 км

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Environment“. Environment Waikato. Посетено на 28 мај 2010.

  Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!