Светско првенство во фудбал 2022 - група Ц

Светско првенство во фудбал 2022 - група Ц била една од осумте групи на Светското првенство 2022 и во неа се натпреварувале Аргентина, Саудиска Арабија, Мексико и Полска.

Натпреварите се одиграле од 22 до 30 ноември 2022 година.[1]

Двете првопласирани репрезентации во групата продолжуваат понатаму во осминафиналето.[2]

Репрезентации

уреди
Поз. Екипа Шешир Конфедерација Метод на
квалификување
Датум на
квалификување
Број на
настапи
на СП
Последен
настап
Најдобар
резултат
Позиција на
ранг-листата на ФИФА
март 2022 октомври 2022
Ц1   Аргентина 1 КОНМЕБОЛ 2. место во КОНМЕБОЛ квалификациите 16 ноември 2021 18 2018 Победник (1978, 1986) 4 3
Ц2   Саудиска Арабија 4 АФК Победник на групата Б од третата рунда на АФК квалификациите 24 март 2022 6 2018 Осминафинале (1994) 49 51
Ц3   Мексико 2 КОНКАКАФ 2. место во третата рунда на КОНКАКАФ квалификациите 30 март 2022 17 2018 Четвртфинале (1970, 1986) 9 13
Ц4   Полска 3 УЕФА Победник во баражите на УЕФА квалификациите 29 март 2022 9 2018 Трето место (1974, 1982) 26 26

Табела

уреди
Табела на групата Ц Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Саудиска Арабија 1 1 0 0 2 1 +1 3
2.   Мексико 1 0 1 0 0 0 0 1
3.   Полска 1 0 1 0 0 0 0 1
4.   Аргентина 1 0 0 1 1 2 −1 0

Натпревари

уреди

Аргентина - Саудиска Арабија

уреди
22 ноември 2022 Аргентина   1–2   Саудиска Арабија Лусаил
13:00
  Историја на досегашните натпревари
Англија - Иран
Меси   10' (пен..) Извештај Стадион: Лусаил Ајконик
Гледачи: 88.012
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аргентина
 
 
 
 
 
 
 
 
Саудиска Арабија
GK 23 Емилијано Мартинес
RB 26 Науел Молина
CB 13 Кристијан Ромеро   59'
CB 19 Николас Отаменди
LB 3 Николас Таљафико   71'
CM 7 Родриго Де Паул
CM 5 Леандро Паредес   59'
RW 11 Анхел Ди Марија
AM 10 Лионел Меси  
LW 17 Папу Гомес   59'
CF 22 Лаутаро Мартинес
Замени:
DF 25 Лисандро Мартинес   59'
FW 9 Хулијан Алварес   59'
MF 24 Енцо Фернандес   59'
MF 8 Маркос Акуња   71'
Селектор:
Лионел Скалони
 
GK 21 Мохамед Ал-Оваис   90+2'
RB 12 Сауд Абдулхамид   82'
CB 17 Хасан Ал-Тамбакти
CB 5 Али Ал-Булаихи   75'
LB 13 Јасер Ал-Шахрани   90+9'
RM 11 Салех Ал-Шехри   78'
CM 23 Мохамед Кано
CM 8 Абдулелах Ал-Малки   67'
LM 10 Салем Ал-Давсари   79'
AM 7 Салман Ал-Фараџ     45+4'
CF 9 Фирас Ал-Бураикан   89'
Замени:
MF 18 Наваф Ал-Абед   88'   45+4'   89'
DF 2 Султан Ал-Ганам   78'
DF 4 Абдулелах Ал-Амри   89'
FW 25 Хаитам Асири   89'
DF 6 Мохамед Ал-Бреик   90+9'
Селектор:
  Ерве Ренар

Играч на натпреварот:
Мохамед Ал-Оваис (Саудиска Арабија)[3]

Помошни судии:
  Томаж Кланчик
  Андраж Ковачиќ
Четврти судија:
  Магет Ндиаје
Video assistant referee:
  Пол ван Бекел
Помошни VAR судија:
  Бастијан Данкерт
  Абделак Ечиали
  Рикардо де Бургос Бенгочеа

Мексико - Полска

уреди
22 ноември 2022 Мексико   0–0   Полска Доха
19:00
  Историја на досегашните натпревари
Мексико - Полска
Извештај Стадион: Стадион 974
Гледачи: 39.369
Судија:   Крис Бит
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Мексико
 
 
 
 
 
 
 
 
Полска
GK 13 Гилермо Очоа  
RB 19 Хорхе Санчес   29'
CB 3 Сесар Монтес
CB 15 Ектор Морено   56'
LB 23 Хесус Гаљардо
DM 4 Едсон Алварес
CM 16 Ектор Ерера   71'
CM 24 Луис Чавес
RF 22 Ирвинг Лосано
CF 20 Енри Мартин   71'
LF 10 Алексис Вега   84'
Замени:
MF 8 Карлос Родригес   71'
FW 9 Раул Хименес   71'
FW 21 Уриел Антуна   84'
Селектор:
  Херардо Мартино
 
GK 1 Војќех Шченсни
CB 18 Бартош Берешински
CB 15 Камил Глик
CB 14 Јакуб Кивиор
DM 10 Гжегож Криховијак
CM 13 Јакуб Камински
CM 19 Себастијан Шимански   71'
RW 2 Мати Кеш
LW 21 Никола Залевски   46'
CF 20 Пјотр Желињски   87'
CF 9 Роберт Левандовски  
Замени:
MF 6 Кристијан Биелик   46'
MF 24 Пжемислав Франковски   76'   71'
FW 7 Аркадиуш Милик   87'
Селектор:
Чеслав Михневич

Играч на натпреварот:
Гиљермо Очоа (Мексико)[3]

Помошни судии:
  Антон Шчетинин
  Ешли Бичам
Четврти судија:
  Стефани Фрапар
Video assistant referee:
  Шон Еванс
Помошни VAR судии:
  Николас Гало
  Мартин Сопи
  Хуан Сото

Полска - Саудиска Арабија

уреди
26 ноември 2022 Полска     Саудиска Арабија Ал Рајан
16:00
  Историја на досегашните натпревари
Полска - Саудиска Арабија
Извештај Стадион: Едукејшн Сити

Аргентина - Мексико

уреди
26 ноември 2022 Аргентина     Мексико Лусаил
22:00
  Историја на досегашните натпревари
Аргентина - Мексико
Извештај Стадион: Лусаил Ајконик

Полска - Аргентина

уреди
30 ноември 2022 Полска     Аргентина Доха
22:00
  Историја на досегашните натпревари
Полска - Аргентина
Извештај Стадион: Стадион 974

Саудиска Арабија - Мексико

уреди
30 ноември 2022 Саудиска Арабија     Мексико Лусаил
22:00
  Историја на досегашните натпревари
Саудиска Арабија - Мексико
Извештај Стадион: Лусаил Ајконик

Наводи

уреди
  1. „FIFA World Cup Qatar 2022 – Match Schedule“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 11 August 2022. Посетено на 11 August 2022.
  2. „Regulations – FIFA World Cup Qatar 2022“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 15 December 2021. Посетено на 30 March 2022.
  3. 3,0 3,1 „Budweiser Player of the Match“. FIFA. Посетено на 22 November 2022.

Надворешни врски

уреди