Светско првенство во фудбал 2010 - група Б

Натпреварите во Група Б на Светското првенство во фудбал ќе се одржат од 11 јуни до 22 јуни.[1] Учсници во оваа група се: Аргентина, Нигерија, Јужна Кореја и Грција.

На последната Ранг список на ФИФА, Аргентина се наоѓа на 9 место, Грција на 10 место, Нигерија на 21 место и Јужна Кореја на 53 место.[2]

ТабелаУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
  Аргентина 3 3 0 0 7 1 +6 9
  Јужна Кореја 4 1 1 1 5 6 -1 4
  Грција 3 1 0 2 2 5 -3 3
  Нигерија 3 0 1 2 3 5 -2 1

Јужна Кореја v ГрцијаУреди

12 јуни 2010
13:30
  Јужна Кореја 2 – 0
  Грција Нелсон Мандела, Порт Елизабет
Судија: Михаел Хестер (Нов Зеланд)[3]
Ли Џунг-Со 7'
Парк Џи-Сунг 52'
Извештај

Аргентина v НигеријаУреди

12 јуни 2010
16:00
  Аргентина 1 – 0   Нигерија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Гледачи: 55,686
Хајнце   6' Извештај

Аргентина v Јужна КорејаУреди

17 јуни 2010
13:30
  Аргентина 4 - 1   Јужна Кореја Сокер сити, Јоханесбург
Парк Чу Јунг (аг.) 17'
Игуаин 33', 76', 80'
Извештај Ли Чунг Јонг 45+1'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аргентина
 
 
 
 
 
Јужна Кореја


Грција v НигеријаУреди

17 јуни 2010
16:00
  Грција 2 - 1   Нигерија Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Салпигидис 44'
Торосидис 71'
Извештај Уче 16'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Грција
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Нигерија


Грција v АргентинаУреди

22 јуни 2010
20:30
  Грција 0 - 2   Аргентина Стадион Петер Мокаба, Полокване
Извештај Демикелис 77'
Палермо 89'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Грција
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Аргентина


Нигерија v Јужна КорејаУреди

22 јуни 2010
20:30
  Нигерија 2 - 2   Јужна Кореја Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Уче 12'
Јакубу 69' (п.)
Извештај Ли Џунг-Со 38'
Парк Чу-Јонг 49'
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Нигерија
 
 
 
 
 
Јужна Кореја

НаводиУреди

  1. fifa.com. "Match Schedule 2010 FIFA World Cup South Africa". Соопштение за печат.  посет. 6 декември 2009 г
  2. http://www.fifa.com/worldfootball/ranking/lastranking/gender=m/fullranking.html
  3. „Referee designations for matches 1-16“ (PDF). FIFA.com. Fédération Internationale de Football Association. 5 June 2010. Посетено на 5 June 2010.