Света Петка (Костурско)

село во Костурско, Егејска Македонија

Света Петка (грчки: Αγία Παρασκευή, Агија Параскеви) — село во Костурско, Егејска Македонија, денес во општината Костур на Костурскиот округ во Западна Македонија, Грција.[2] Сместено е на надморска висина од 709 метри.[3]

Света Петка
Αγία Παρασκευή
Света Петка is located in Грција
Света Петка
Света Петка
Местоположба во областа
Света Петка во рамките на Костур (општина)
Света Петка
Местоположба на Света Петка во општината Костур и областа Западна Македонија
Координати: 40°32.37′N 21°25.0′E / 40.53950° СГШ; 21.4167° ИГД / 40.53950; 21.4167
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругКостур
ОпштинаКостур
Надм. вис.&10000000000000709000000709 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно31
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија

уреди

Селото се наоѓа јужно од Загоричани, близу Клисурската Клисура. Лежи на западното подн ожје на планината Сињак, на окружниот пат Костур - Суровичево.

Го носи името на Загоричанскиот манастир „Св. Петка“, сместен на 1 км југоисточно од селото.[2][4]

Историја

уреди

Селото е основано во 1980-тите.[5] Во 1991 г. е прогласено за одделно село како дел од тогашната општина Загоричани.[6]

Население

уреди

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 30 34 31
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи

уреди
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Εγκυκλοπαίδεια Νέα Δομή. Αθήνα: Τεγόπουλος - Μανιατέας. 1996. стр. 276 τομ.6.
  3. „Αγία Παρασκευή ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ, Δήμος ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ | buk.gr“. buk.gr. Посетено на 16 јануари 2020.
  4. „Ναοί Μοναστήρια Καστοριάς“. www.visitwestmacedonia.gr (грчки). Архивирано од изворникот на 2020-01-15. Посетено на 16 јануари 2020.
  5. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). II дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 40. ISBN 9989-9819-6-5.
  6. „ΕΕΤΑΑ-Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης Α.Ε.“. www.eetaa.gr. Посетено на 16 јануари 2020.