Отвори го главното мени

Сан Луис (шпански: San Luis) е покраина во Аргентина сместена во географскиот центар на земјата (на 32º јужна паралела). Соседни покраини почнувајќи од север се Ла Риоха, Кордоба, Ла Пампа, Мендоза и Сан Хуан.

Сан Луис
Flag of San Luis province in Argentina.png


Грб

Главен град Сан Луис
Површина 76,748 km²
Население 367,933 (2001)
Густина 4.8/km²
Гувернер Алберто Родригез Саа
Демоним Пунтанец (Puntano)
ISO 3166-2 AR-D
Provincia de San Luis, Argentina.png
Типична панорама на Сан Луис


ЕкономијаУреди

Агрикултурата е најмногу развиена во Сан Луис. Најчесто се одгледува пченка и од животните говеда. Додека во градовите од индустријата најзастапено е производството на машини, текстил, керамика, пластика и хартија. од минералите пак имаме рудници на варовник и мермер, но истотака на волфрам, ураниум и сол.

ТуризамУреди

Иако Сан луис не е некоја атрактивна дестинација на странските туристи, неа сепак ја посетуваат домашните. Има богати извори на минерални води и со тоа има голем број на бањи како Villa de Merlo. Интересен е исто така националниот парко во главниот град Sierra de las Quijadas, и парковите Valle del Conlara, Potrero de los Funes.

Административна поделбаУреди

Покраината има 9 департмани (departamentos).

Департмент Главен град
Ајакучо Сан Франциско де Монте де Оро
Белграно Вилја Генерал Рока
Капитал Сан Луис
Чакабуко Конкаран
Коронел Прингелс Ла Тома
Генерал Педентера Вилја Мерцедес
Гобернадор Дупуј Буена Есперанса
Хунин Санта Роса
Либертадор Генерал Сан Мартин Либертадор Генерал Сан Мартин

ПовршинаУреди

Надворешни врскиУреди