Кордоба (аргентинска покраина)

покраина во Аргентина

Кордоба (шпански: Córdoba) е една од покраинте на Аргентина, сместена во централниот дел на земјата. Главен град е Кордоба, и е втор по големина во земјата.

Кордоба
----


Грб

Главен град Кордоба (официјален)
Рио Куатро (алтернативен)
Површина 165,321 km²
Население 3,066,801 (2001)
Густина 18.6/km²
Гувернер Хуан Шиарети
Демоним
ISO 3166-2 AR-W
Capuchinos Franciscan Church in Córdoba city

Се граници со покраините Сантјаго дел Естеро, Санта Фе, Буенос Аирес, Ла Пампа, Сан Луис, Ла Риоха и Катамарка.

Административна поделба уреди

Покраината е поделена на 26 департмани (departamentos).

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди