Род Серлинг

Род Серлинг (англиски: Rod Serling; Сиракјус, 25 декември 1924 - Рочестер, 28 јуни 1975) — познат американски сценарист, најпознат по својата ТВ серија „Зона на самракот“. Награден е со две Еми награди за сценарио во 1960 и 1961 година, а за режија награден е со „Златен глобус“ во 1962 година.

Род Серлинг
Серлинг во 1959
Роден/аРодман Едвард Серлинг[1]
25 декември 1924
Сиракјис, Њујорк, САД
Починат/а28 јуни 1975[2]
Рочестер (Њујорк)
Занимањесценарист, продуцент, раскажувач
Јазиканглиски
НационалностАмериканец
Државјанствоамериканско
Период1954–1975
ЖанрДрама, фантастика, научна фантастика, хорор
Значајни наградиЕми, Хуго, Пибоди, Златен глобус
Сопруг/аКерол Серлинг
Деца2
РодниниРоберт Џ. Серлинг (брат)

Икона за портал Портал: „Книжевност

Наводи уреди

  1. http://www.imdb.com/name/nm0785245/?ref_=nv_sr_1
  2. „Rodman E. Serling“. Find a Grave via RodSerling.com. Архивирано од изворникот на 2010-06-20. Посетено на September 16, 2013.

Надворешни врски уреди