Сер Ридли Скот (роден на 30 ноември 1937) — англиски филмски режисер и продуцент. По неговиот комерцијален чекор напред со „Вонземјанин“ (1979), неговите најпознати дела се: „Истребувач“ (1982), „Телма и Луиз“ (1991), „Гладијатор“ (2000), „Black Hawk Down“ (2001), „Мачстик Мен“ (2003), „Царството небесно“ (2005), „American Gangster“ (2007), Робин Худ (2010), и „Прометеј“ (2012). Скот е познат по својот атмосферски, високо концентриран визуелен стил, кој има влијание врз многу режисери. Иако неговите филмови се движат нашироко во поставки и периоди, тие често доловуваат незаборавни слики на урбаните средини, без разлика дали се во 2 век Рим (гладијатор), Ерусалим во XII век (Царството Небесно), современата Осака (црн дожд) или Могадишу (Black Hawk Down), или градските пејзажи на иднината во „Истребувач“. Скот е номиниран за три оскари на Академијата за режија (за Телма и Луиз, Гладијатор и Black Hawk Down), плус две Златен глобус и две БАФТА награди. Во 2003 година, Скот беше прогласен за витез од страна на кралицата Елизабета Втора во Бакингемската палата за неговите "услуги на британската филмска индустрија". Тој е постариот брат на покојниот Тони Скот.

Ридли Скот

Ран живот и кариера уреди

Скот е роден на 30 ноември 1937 година во североисточниот Тинсајд, крајбрежен град на Јужен Шилдс[1], Англија, син на Елизабет и полковник Френсис Перси Скот[2]. Тој бил одгледан во армиско семејство, така што на почетокот на неговиот животот, неговиот татко - офицер во Кралската Инженерија - беше отсутен. Неговиот постар брат Френк, се приклучи на Трговската морнарица, кога тој сè уште беше млад така што имаше мал контакт. Во тоа време семејство се преселуваше наоколу, живеејќи (меѓу другите области) и во Кумбрија, Велс и Германија. Тој имаше помлад брат, Тони, кој исто така стана филмски режисер. По завршувањето на Втората светска војна, семејството Скот се врати во својата родна Североисточна Англија и се населиле во Tисајд (чиј индустриски пејзаж подоцна ќе го инспирира за слични сцени во „Истребувач“), каде што студирал на Гранџфилд јазично училиште и Западниот Хартлпул Колеџо на уметности од 1954-1958, добивајќи диплома за Дизајн. Скот оди да студира на Кралскиот колеџ за уметност, придонесувајќи за училишното списание АРК и помага да се воспостави филмскиот оддел на колеџот. За неговото финално шоу, тој направи краток црно- бел филм, Момчето и Велосипедот, глумејќи ги и неговиот помлад брат и татко му (филмот подоцна беше ослободен со делот 'Бенефиции "на Duellists DVD). По дипломирањето во 1963 година, Скот обезбеди работа како приправник сценограф во ББС, што доведува да работа на популарната телевизиска полициска серија на З-Автомобили и научно- фантастичната серија Надвор од непознатото. Тој беше првично доделен за дизајн на втората сезона на серијалот Докторот Кој, на Далекс, која би барала реализација на познатото вонземјено суштество. Сепак, непосредно пред Скот да започне со работа, конфликтот со распоредот доведе да биде префрлен на серијалот на Рејмонд Кусик[3]. Во 1965 година, тој почна да режира епизоди од телевизиската серија за BBC, од кои само една епизода на Адам непопустливиот живот!, е комерцијално достапна. (Режирал и две други, но биле избришани.) Во 1968 година, Ридли и Тони Скот ја основаа Ридли Скот Соработници (RSA), филмска и рекламна продукциска компанија.[4] Работејќи заедно со Алан Паркер, Хју Хадсон, и кинематографот Хју Џонсон, Ридли Скот направи многу реклами со RSA во текот на 1970, вклучувајќи го и познатиот рекламен Ховис од 1974 , " Bike Round " снимен во Шафтесбури, Дорсет. Пет члена на семејството Скот се режисери, а сите имаат работено за RSA[5]. Неговиот брат Тони беше успешен филмски режисер, чија кариера траела повеќе од две децении;. Синовите, Џејк и Лук се и реномираните режисери на реклами, како што е и неговата ќерка, Јордан Скот. Џејк и Јордан двајцата работат од Лос Анџелес, Лук е со седиште во Лондон. Во 1995 година, Шепертон Студио беше купено од страна на конзорциум предводен од Ридли и Тони Скот, кој ги реновираше студијата, а исто така ја прошири и подобри својата основа.[6]

Првите достигнувања уреди

Учесници во двобој уреди

"Учесници во двобој" (Duellists), снимен во 1977 година, е првото достигнување на Ридли Скот како режисер. Сниман во Европа, бил номиниран за главната награда на Канскиот филмски фестивал, и освои награда за најдобар филм."Учесници во двобој" постигнал слаб комерцијален успех на меѓународно ниво. Дејствието на филмот е сместено во времето на Наполеоновите војни и го следи животот на двајца француски офицери, Хуберт и Феро (Кит Карадин и Харви Кајтел), чија караница од почетен мал инцидент се претвора во горчлива продолжена одмазда која трае петнаесет години, испреплетена со поголем конфликт,што доаѓа од нивното минато. Филмот е награден за сочувување на историски автентичните портрети на униформите на Наполеон и воените команди.

Вонземјанин уреди

Првичниот план на Скот е да се прилагоди верзијата на Тристан и Изолда, но по гледањето на Star Wars, тој беше уверен во потенцијалот на големи размери, и филмови управувани со ефекти . Ја прифатил работата да го режира Вонземјанин, во 1979 година хорор - научна фантастика филм, кој ќе му донесе интернационален успех. Скот нема да се врати на поврзани теми со проектот вонземјанин за уште три децении, кога тој го режира Прометеј. Женскиот акционен херој Елен Рипли ( го игра Сигурни Вивер), кој се појави во првите четири вонземјанин филмови, ќе стане филмски икона. Скот бил вмешан во 2003 и во реставрација и повторна реализација на оригиналниот филм. Во промотивните интервјуа во тоа време, Скот посочи дека учествувал во дискусиите да се направи петтиот филм во франшиза на Вонземјанин. Сепак, во подоцнежното интервју (2006), режисерот забележа дека тој бил несреќен во врска со вонземјанин: Режиско сечење, со чувство дека оригиналот е "прилично беспрекорен" и додадени беа само маркетинг алатки.

Истребувач уреди

По една година работа на филмската адаптација на Dunе, а по ненадејната смрт на неговиот брат Френк, Скот потпиша за режирање на филмската верзија на романот на Филип К. Дик -Дали андроидите сонуваат електрични овци?. Глуми Харисон Форд, „Истребувач“ беше комерцијално разочарување во театрите во 1982 година, но сега се смета за класика. Во 1991 година белешките на Скот беа користени од страна на Ворнер брадерс да се создаде побрзо режисерско сечење, со што се испушти гласовната синхронизација првично додадена на барање на загрижените режисери пред прикажувањето на филмот, и направи голем број на други мали промени, до самиот крај. Подоцна Скот лично ја надгледувал дигитална реставрација на „Истребувач“ и го одобри т.н. конечен рез. Оваа верзија беше прикажана во кината во Лос Анџелес, Њујорк, и Торонто на 5 октомври 2007 година, а ДВД-изданието во декември 2007 година. Денес, „Истребувач“ е рангиран од страна на многу критичари како еден од најважните и највлијателните научно-фантастични играни филмови што некогаш се направени,делумно благодарение на претставениот градски пејзаж на иднината. Тоа често се дискутира заедно со романот на Вилијам Гибсон- Neuromancer како иницирање на жанрот киберпанк. Скот го опиша „Истребувач“ како негов „најцелосен и личен филм“.

Прометеј уреди

Советникот уреди

"Советникот" е филм од 2013 година, направен според сценариото на писателот Кормак Макарти (добитник на Пулицеровата награда во 2007 година за делото "Патот"), а главните улоги ги толкуваат Мајкл Фасбендер, Пенелопе Круз, Бред Пит, Хавиер Бардем и Камерон Дијаз. Филмот е посветен на братот на Ридли Скот, Тони Скот, кој извршил самоубиство во 2012 година. Филмот е крими-трилер кој ја раскажува приказната за алчниот адвокат (го глуми Фасбендер), кој влегува во светот на високиот криминал и дрогата, со цел брзо и лесно да заработи многу пари. Заведен до раскошниот живот, тој носи одлука која предизвикува неповратни последици за него и за неговите блиски.[7]

Наводи уреди

  1. „Sir Ridley Scott“. Monsters-movies.com. Архивирано од изворникот на 2010-11-25. Посетено на 20 December 2010.
  2. „How Winston helped save the nation“. Scotsman.com Living. 6 July 2002. Посетено на 20 December 2010.
  3. Howe, David J.; Mark Stammers, Stephen James Walker (1994). The Handbook: The First Doctor — The William Hartnell Years 1963–1966. Virgin Books. стр. 61. ISBN 0-426-20430-1.
  4. Dutta, Kunal (30 November 2007). „Great Scott — Forty years of RSA“. Campaign.[мртва врска]
  5. „Ridley Scott Associates (RSA)“. Rsafilms.com. Посетено на 6 March 2010.
  6. „History of Shepperton Studios“ (PDF). pinewoodgroup.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2008-04-09. Посетено на 2013-08-26.
  7. Наташа Спирова, "Криминалците скапо го плаќаат луксузниот живот", Антена, бр. 804, петок, 22 ноември 2013, стр. 24.