Ридерсдорф кај Берлин

Ридерсдорф кај Берлин (германски: Rüdersdorf bei Berlin) — општина во округот Меркиш-Одерланд, во Бранденбург, Германија.

Ридерсдорф кај Берлин
Протестантска црква во Ридерсдорф
Протестантска црква во Ридерсдорф
Грб на Ридерсдорф кај Берлин
Ридерсдорф кај Берлин is located in Германија
Ридерсдорф кај Берлин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Меркиш-Одерланд
Месни единици 4
Градоначалник Андре Шалер (ДХС)
Основни податоци
Површина 70,11 км2
Надм. височина 62 м
Население 15.696 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 224 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MOL
Пошт. бр. 15562
Повик. бр. 033638
Портал www.ruedersdorf.de
Местоположба на Ридерсдорф кај Берлин во рамките на округот Меркиш-Одерланд
Карта
Координати 52°28′18″N 13°47′4″E / 52.47167° N; 13.78444° E / 52.47167; 13.78444Координати: 52°28′18″N 13°47′4″E / 52.47167° N; 13.78444° E / 52.47167; 13.78444

Општината се наоѓа на 26 километри источно од Берлин. Ридерсдорф е познат по неговиот варовнички рудник. Некои делови од рудникот се користат како музеј. Некои познати градби во Берлин, како Бранденбуршката порта се изградени со варовникот од Ридерсдорф.

НаводиУреди

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)