Шварцбах (Тирингија)

Шварцбах (германски: Schwarzbach) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Шварцбах
Шварцбах (Тирингија) is located in Германија
Шварцбах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општ. заед. Минхенбернсдорф
Градоначалник Карина Фојстел
Основни податоци
Површина 4,93 км2
Надм. височина 309 м
Население 223 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07589
Повик. бр. 036604
Портал www.rathaus-muenchenbernsdorf.de
Местоположба на Шварцбах во рамките на округот Грајц
Карта
Координати 50°48′0″N 11°53′0″E / 50.80000° СГШ; 11.88333° ИГД / 50.80000; 11.88333Координати: 50°48′0″N 11°53′0″E / 50.80000° СГШ; 11.88333° ИГД / 50.80000; 11.88333

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)