Разговор со корисник:Frightner~mkwiki/Архива 1

Денес е четврток, 13 јуни, 2024, 10:00 (UTC/GMT)

Добредојдовте

Мојата Корисничка Статија Моите Придонеси Мојата Галерија Е-пошта

Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Архива 1

Добредојде, брате Македонец на нашата македонска Википедија! Имаш голем поздрав од мене и стојам на твое располагање за поддршка и било каква помош во секое време! Како е во Австралија и како сте вие нашите браќа Македонци, таму? Поздрав - МАКЕДОНИЈА на МАКЕДОНЦИТЕ! - Македонец 20:31, 8 септември 2007 (UTC)

Ти благодарам за пораката, позрдав и од мене до тебе и сите македонци во Мајка Македонија. Австралија е многу убава држава и сите македонци тука се добри ама не ја забораваат својата татковина и Македонија до крај ќе биде најпрекрасна джава. Frightner 20:51, 8 септември 2007 (UTC)
Здраво колеги. Мило ми е што има взаимна солидарност меѓу вас, но би ви препорачал овие разговори да ги водите на приватно (преку е-маил) зошто има многу луѓе од другите википедии што наминуваат и гледаат што се зборува и како се зборува. Не ме разбирајте погрешно, ве почитувам, ова е само сугестија. П.С. Фригхтнер, благодарам за коментарот што го оставил на мојата разговорна страна. За моите придонеси во англиската википедија во моментов нема проблеми. Мр.Неутрон ги смени, но после благодарение на еден многу совесен и културен администратор се стигна до компромисно решение. Само со трпеливост, смирен тон, и со аргументирање може да се стигне до правдата. А како ти се допаѓа статијата за НОФ. Откако ја креирав пред месец дена секој ден дебати водев. И еве накрај се стигна до компромисно решение кое е многу блиску до првобитната форма. Тоа е затоа што користев литература поврзана со материјата. Те поздравувам и јас тебе, многу ти благодарам за сите твои драгоцени придонеси и во македонската и во англиската википедија. Revizionist 13:16, 9 септември 2007 (UTC)

Големобугаризам уреди

Сѐ додека нашите администратори не разберат која е нивната (на Бугарите) цел тука, сѐ е дозволено. Не е битно дали е фалсификат или смешен лажлив блог, сѐ додека е надворешна врска што служи како т.н. „извор“, сѐ им е дозволено да прават! Мене лично ми е преку глава, нервен слом ќе доживеам уште малку, ама веќе не знам што да направам во врска со нив. Сфатив само неколку работи, дека преку сила не бидува, зашто тие ја имаат добро проучено Википедија и нејзините слаби точки, па единствен начин ние да дојдеме до правдата е тој пат, надворешни врски, извори, докази, а нивните „извори“ можеме да ги одбиеме само кога ќе докажеме дека не се пригодни. Тоа се прави само ако добро ги познаваме правилата на Википедија. Не знам веќе што да речам, многу силно удираат, нон-стоп работат на сите статии поврзани со македонската историја, неуморно работат, многу успешно ја извртуваат историјата на англиската Википедија, а еве почнуваат и кај нас. Добро познатиот господин Неутрон ме испотужи и ме испонамести на сите можни начини на англиската Википедија, баш како и тебе, нѐ прати апсолутно сѐ што зборуваме (еве ти поздрав неутрон!) и на извртен начин нѐ претставува кај странските администратори (и ова ќе го им го преведе:). Инаку, можеш слободно да се обратиш кај мене за сѐ, бидејќи така прават браќата ;) А за бугариве, ти препоачувам воопшто да не им одговараш ако не ти зборуваат на барем 90% точен македонски јазик. Нема ништо лошо во тоа, исто како што ни велат на англиската да не зборуваме македонски :) Голем поздрав брату МАКЕДОНЕЦ! --Поречанец 11:04, 12 септември 2007 (UTC) П.С. Убава корисничка страница ;)

Ти благодарам за одговорот и коментарот :) Точно зборуваш за бугарите и нивната опсесија со нашиот народ, сите македонци се браќа како што сите бугари се лажливци. Да живее македонија! Frightner 11:29, 12 септември 2007 (UTC)
Еј брат, да ти дадам предлог. Многу ми се допаѓа како си ја направил страницава за разговор, ама уште поубава би била кога би го ставил оној неофицијален грб со лавот или онаа убава слика со Обединета Македонија, два лава и сонце. ;) -- Поречанец 13:46, 15 септември 2007 (UTC)
Сега дека сум свесен за тие сликички, веднаш ќе ги ставам. Фала :) Frightner 14:39, 15 септември 2007 (UTC)

Само да те известам дека не спијам (барем не цело време)! :D Ги погледнав сликите, некои од нив ги знам, некои ме изненадија, важно сите се многу, премногу важни. Не сакам веднаш да преземам чекори, затоа што прво сакам убаво да размислам што ќе правам и како ќе правам, т.е. правиме. Навистина не може веќе вака! Доставуваме извори - не нѝ ги прифаќаат. Бугарите само даваат врски до некои пропагандистички блогови - сѐ изменуваат како што им одговара! ЕПА НЕ МОЖЕ ТАКА! Википедија си има правила, а јас цврсто верувам во нејзините принципи, коишто ќе нѝ овозможат да добиеме правда барем во светот на науката :( Патем, во врска со Нико: не се зезам со него, правам сериозен муабет, гледам да биде што порационално, бидејќи романтизмот никаде не нѐ носи. И, веројатно знаеш, секој збор што го пишуваме, будно го следат, па дури и ова (еве им и еден поздрав! :D). Ама ако, немаме што да криеме, само сакаме правда! Поздрав брату! Поречанец A? 20:36, 10 октомври 2007 (UTC)

Иредентизам ? уреди

Почитуван Фрајтнер. би сугерирал да не се употребува толку често “обединета Македонија“, затоа што индицира на постоење на иреднтистички идеи и тенденции кај Македонците. А ние не сме таков народ. Македонецот се бори за своето и не сака да земе туѓо. Македонецот се бори за Човечки Правдини. Наместо карти на обединета Македонија, треба да зборуваме за заштита на човечките права на Македонците во Грција. А инаку наместо карта на некаква “Обединета Македонија“, би можел да ставиш карта на географската област Македонија. Поздрав. Revizionist 13:16, 18 септември 2007 (UTC)

Читај го котодт, пишува „Остави ѝкоментар (на македонски) над оваа белешка“. Сликата за мене не е порблем, ни за Македонец, ни за Amacos ни за господинот INkubusse. Сликата ќе остане, не сме веќе југословени, македонци сме. Ƒᶉıʛɧťƞȝȓ 14:49, 18 септември 2007 (UTC)

Помош за една инфокутија уреди

Фрајтнер, ќе може ли да ми помогнеш за една работа за којашто и не сум баш стручњак? Ми треба да се направи на Македонски овој инфобокс: Military Unit. Ќе ти бидам многу благодарен. Поздрав. Revizionist 14:02, 21 септември 2007 (UTC)

Многу многу ти благодарам за помошта Фрајтнер. Јас се мачев, не можев да ја преправам на Македонски. Ми требаше за статијата за НОФ. Поздрав и се најдобро. Revizionist 14:46, 23 септември 2007 (UTC)

Инфокутија уреди

Здраво, Frightner. Не знам што точно ти треба. Ако можеш објасни ми подобро за да се обидам да ти помогнам. Ја тргнав заштитата од шаблонот и сега можеш да го уредуваш, иако ми изгледа дека е функционален. Тоа што не се појавува на страницата не би требало да биде проблем откако ќе го завршиш другиот шаблон. Поздрав, --Виктор Јованоски 13:54, 21 септември 2007 (UTC)

Проба ли да го изработиш шаблонот во кој влегува овој? --Виктор Јованоски 14:10, 21 септември 2007 (UTC)
Одлично. Извини што не можев да ти бидам од поголема помош. Патем, заборавив да ти го пофалам оригиналниот изглед на корисничката страница. --Виктор Јованоски 14:34, 21 септември 2007 (UTC)
Фрајтнер ќе те замолам да го смениш зборот notable commanders, со зборот Водачи. Благодарам однапред. Поздрав. Revizionist 19:09, 23 септември 2007 (UTC)
Го сменив „истакнати_команданти“. Ƒᶉıʛɧťƞȝȓразговор 17:13, 23 септември 2007 (UTC)
Упс, веќе си го направил тоа. Фала многу. Поздрав. Revizionist 19:13, 23 септември 2007 (UTC)
Ги скенирм од мои книги, или книги кои ги земам од библиотека. Кога ќе скенирам некои ќе ти пратам. Туку да те прашам, дали македонската википедија има подготвено медали? Сметам дека на луѓето што прават допринеси а и пишуваат свои статии кои се плод на време поминато во читање книги. сметам дека со доделување на такви медали ќе се даде потребниот стимул на корисниците што навистина се посветени на Македонската Википедија. А да не спомнуваме дека има и такви меѓу нас што оделуваат дел од своето драгоцено време за да прават доприноси и во англиската Википедија. Поздрав. Revizionist 20:15, 23 септември 2007 (UTC)

Предлог редизајн на Главна страница уреди

Кажи го твоето мислење на порталот. --Милош 19:58, 23 септември 2007 (UTC)

Фотографија уреди

фрејтнер, ти благодарам многу за корисната фотографија која беше ставена од тебе на статијата НОФ. Revizionist 15:19, 28 септември 2007 (UTC)

Фрајтнер. Знам дека можеби ќе ти изгледам досадно или заморно, само ќе те замолам уште за само едно нешто. Доколку имаш возможност се разбира, ќе може си шаблонот за Македонци на нашата википедија да направиш да изгледа како структурата на шаблонот на англиската ? П.С. Кажи ми што мислиш за ревизијата на статијата Македонци што ја правам во моментов. Поздрав. Revizionist 15:40, 28 септември 2007 (UTC)

Ревизјата нема ниту една допирна точка со англиската статија. Провери и ќе видиш. П.С. Фала ти многу за новиот шаблон. Како можам да направам да биде со знаменца (баш идентичен со оној на англиската)? Поздрав, и фала ти упште еднаш. Revizionist 21:35, 28 септември 2007 (UTC)

Само сакам да ти изразам подршка за се што си напишал, посебно за бугаризмот кој е насекаде околу нас. Јас до неодамна пишував статии за нашите револуционери но кога видов со кој си имам работа нормално се повлеков--Астрион 17:57, 28 септември 2007 (UTC)


Hello Frightner, I know you uploaded a map based on the first map that I made (thanks, you did a better job with the graphics), but I noticed that on the first that map I made, I had some errors with the populations in some parts, becaused it was based on older statistics. Therefore I uploaded a new map, with the correct populations according to newer statistics with the style of your map. I hope you don't mind me using your style graphics. If you want you can make the changes yourself and reload a new map with the ".svg" file (mine was ".jpg") -Thanks, Македонија 19:48, 29 септември 2007 (UTC)

Корисникот StanProg како и Svik постојано ја вандализираат статијата за македонците и бришат одредени податоци кои се земени од неутрални извори, па дури ја вандализираа и измената направена од страна на администраторот Виктор. Се водеше и разговор (види на страници за разговор на споменатите корисници) па направив мали измени додавајќи ги и околните држави. Види, среди ја подобро. Поздрав, --Amacos 01:27, 30 септември 2007 (UTC)

Кориснкиот Македонија Бугарин ли е? На статијата за Македонци имаше ставено еден куп слики на личности од цел свет коишто на еден или друг начин се поврзани со Македонија и постојано го менува поимот етничко знаме со национално знаме, како и етничка Македонија со историска Македонија. Тукушто забележав дека има креирано статија Свети Димитрија Солунски каде што ставил само една единствена реченица - "Роден е вo Солун през 3 век." на бугарски јазик. Мислам дека корисничкото име "Македонец" како и неговата корисничка страница се една голема фарса и шега со македонското име. Насетувам дека целта му е да изменува во статиите поврзани со Македонија и да ги доведе до тој степен и да наликува дека Македонците и Сталин го сметаат за Македонец (позната бугарска шега, т.е. провокација). Поздрав, --Amacos 06:57, 30 септември 2007 (UTC)

What's wrong with my illustration? Why are other users having a problem with my contributions? Македонија 14:47, 30 септември 2007 (UTC)
If Alexander was Macedonian, so was Cleopatra, and Cleopatra was the last Macedonian monarch of Egypt was she not?Македонија 14:54, 30 септември 2007 (UTC)
Cleopatra and Alexander were both ancient Macedonians, yes, so are people only accepting pictures of Macedonians after the Slavic invasions, and not before?Македонија 15:00, 30 септември 2007 (UTC)

Шаблон:Корисник html уреди

Готово ;) Поречанец A? 19:43, 30 септември 2007 (UTC)

Инфокутија јазик уреди

Не е проблем преводот, само мислам дека поубав изглед има нашиот шаблон. Со јасно одделени полиња и секции со зелена боја. Инаку, во суштина е речиси ист, само што англискиот има малку повеќе полиња. На пример, изговарање на изворното име, дијалекти, азбуки, датум на кодификација и сл. Прво ќе направам една бета верзија, па ѕирни ја и кажи ми што друго мислиш дека треба да содржи. И прво ќе го направам без if-услов, зашто овие полиња до сега што ги воведов се задолжителни. Поречанец A? 10:00, 1 октомври 2007 (UTC)

Во право си бил, исто изгледала. Епа тогаш, да ја направам идентична како англиската? Ај така ќе направам, па ќе видиме. Инаку, можеш да ја видиш и да ја тестираш бетата, ама има уште доста работа. Сепак, ќе ја направам како англиската. Поречанец A? 10:17, 1 октомври 2007 (UTC)
Не бе, нема врска, уживам ;) Многу ми е мило што работиме на македонската Википедија, мотивиран сум :D Поречанец A? 10:41, 1 октомври 2007 (UTC)
Еј, Фрајтнер, сега ќе одам на час, ама брзо ќе се вратам. На добар пат сум со шаблонот, уште малку има, ќе го довршам подоцна. Се надевам не ти се брза :) Поречанец A? 11:07, 1 октомври 2007 (UTC)
Ееее, фала, фала :) Мило ми е ако си задоволен. Сѐ уште не е готов, има некои ситни грешки со јазичните кодови (iso, мисо, lc1...), а и упатството не е допреведено. Треба и имињата на променливите да ги сменам малку, има некои нелогични работи. Во суштина, ако разбираш како функционира (а тешко е да се разбере во сегашниов изглед), си има речиси сѐ што му треба. Види пример кај мене. Поздрав брату! Поречанец A? 17:54, 1 октомври 2007 (UTC)

Окупација? уреди

Белким не окупираме никого! Занимање, мислиш? :) На македонски окупација значи само воено заземање, додека она што го мислиш е „занимање“. Поздрав :)

Статија Македонци уреди

Здраво Фрајтнер. Туку-што ја завршив ревизијата на статијата Македонци. Те молам кажи го твоето мислење тука. Поздрав. Revizionist 18:57, 05 октомври 2007 (UTC)

Враќање на „Македонци“ уреди

А јас пак се чудам зошто така изгледа страницата! А тоа пак некој ја враќа. Епа дефинитивно ќе морам да го блокирам Svik, па да се надеваме дека ќе научи да ги почитува барем најважните и најосетливите теми на енциклопедијава и да не си игра. --Б. Јанкулоскиразговор 04:10, 7 октомври 2007 (UTC)

  • Така, го блокирав на 3 дена, додека не му спласне страста за бугаризација на оваа важна статија, па белким ќе почне да се занимава со некои поинтересни, „побугарски“ работи. --Б. Јанкулоскиразговор 04:16, 7 октомври 2007 (UTC)

Не сум рекол дека ја вандализираш. Само Виктор рече дека од сега за големи промени на статијата ќе се разговара на страницата за разговор. А вметнување на ВМОРО-вци е голема промена. Јас немама ништо против, но треба разговорот да го преместиме на страницата за рзговор. Поздрав.--Revizionist 22:45, 7 октомври 2007 (UTC)

Супер, ама каде е Ченто во сликиве? Јас например сметам дека треба да се додадат уште Манчевски и Пандев. Но ОК ајде да го преместиме разговоров на страницата за разговор на статија Македонци. --Revizionist 23:00, 7 октомври 2007 (UTC)

Лиценца уреди

I am NOT removing the licences - I'm adding them - there are a lot of pictures that I would like to use here but which unfortunately have no licence tags - so I'm just adding the tag без лиценца with hope that the uploaders will provide a licence.--Мико Ставрев 11:11, 9 октомври 2007 (UTC)


Повели и друг пат уреди

Ништо Фрајтнер, повели и друг пат! Поздрав --Филип што бе? 17:43, 14 декември 2007 (СЕВ)


Христо Узунов уреди

Би сакал да те прашам што поточно означува шаблонот “внимание“ за правилно уредување на статијата. Посебно прашувам за статијата на Христо Узунов, Петар Поп Арсов, Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници... Поздрав--Астрион 14:42, 28 декември 2007 (UTC)

Категоризирање уреди

Би сакал да ми кажеш како се категоризираат статиите поточно како се прават подкатегории--Астрион 18:57, 4 јануари 2008 (UTC)

Не се работи за Христо Узунов. Моментално сум опседнет : ) со Ерусалим, неговата историја и знаменитости во градот. Покрај повеќето, имам напишано статија Стар град ( Ерусалим ) во кои ги наведувам покрај населбите на градот и ПОРТИТЕ на стариот град. Е сега, сакам, како што има подкатегорија за “Знаменитости во Ерусалим“ сакам да има и друга подкатегорија која би се викала “Портите во стариот град“ или слично се со цел таму да ги категоризирам статиите кои моментално ги пишувам за сите порти. Мислам дека ме разбра? Поздрав и очекувам помош--Астрион 15:08, 5 јануари 2008 (UTC)
Само што јас не сум креатор на Категорија:Ерусалим и не знам како се прави :( добро ако не, ќе ги категоризирам во Категорија:Знаменитости во Ерусалим, како што ги подредив и гругите статии. Поздрав--Астрион 17:36, 5 јануари 2008 (UTC)

От дека тая омраза бе човеку уреди

От де тая омраза бе човеку, ни ме знаеш, ни ме познаваш и вече ме мразиш, како успеваш да го направиш ова. Яз те карам еден разговор да направим ти се драпаш. Шо сам ти направил толку вредно?!! --Li4kata 08:54, 7 јануари 2008 (UTC)

Човеку, ти велам, многу ми досадуваш, ако ти речам „на македонски“ тоа значи да пишуваш на македонски, затоа горе имам напишано „Остави коментар (на македонски) под оваа белешка“. Сфаќаш? Фрајтнер Разговор 08:58, 7 јануари 2008 (UTC)
Има цели има и средства да се постигнат. Те молам раздели ги целите от средствата и ако требва да се нещо изясни во градивен разговор и спор, нека стане така. Нема значение как ке си велим, на арабски, бугарско-македонски, турско-руски или албански важно е да се постигне целта. Да се изясни кое що как е, за да има една енциклопедична статия. Поздрав!--Li4kata 09:08, 7 јануари 2008 (UTC)

Здраво Frightner. Гоце Делчев се запишал во Военото училиште во Софијa, од кое се излегува со првиот офицерски чин - подпоручник. Воената академија е за офицери т.е. за покачување. Не мора да не си завршил воено училиште и да се школуваш во академията. --Мизиец 11:26, 7 јануари 2008 (UTC)

Тоа можеш да го пишуван а ова не! Фрајтнер Разговор 11:52, 7 јануари 2008 (UTC)
Назад на корисничката страница на „Frightner~mkwiki/Архива 1“.