Добре дојдовте!

Здраво, Digor, и добре дојдовте на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, погледајте ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата разговорна страница, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојдовте! --Kekev (разговор) 18:43, 9 септември 2012 (CEST)[]

Re: МолбаУреди

 Ок Готово: Сликите сега се прикажуваат (види: Rust in Peace, Ride the Lightning). --Brainmachine (разговор) 11:42, 12 септември 2012 (CEST)[]

Наградени сте!Уреди

  Награда за активизам
Секоја чест за активниот придонес во средувањето на статии за хеви-металот. Kiril Simeonovski (разговор) 01:20, 14 септември 2012 (CEST)[]

Одамна не сме имале корисник кој активно се занимавал со пишување за овој музички жанр.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:20, 14 септември 2012 (CEST)[]

МикроникулциУреди

Здраво. Прво да те пофалам за обемните уредувања кои ги правиш, освен една работа. Тоа се статиите, како на пример оваа, кои не задоволуваат стандарди за да постојат. Те молам во иднина обиди се барем малку да имаат воведет текст. --Р ашо  21:33, 15 септември 2012 (CEST)[]

Ќе ги средам и тие статии комплетно, само ми треба одобрување на сликите. Плус, ако можеш да исправиш една мала грешка кај албумот And Justice For All. Треба да се тргне она албум во заграда што е напишано на латиница. Поздрав--Digor (разговор) 01:03, 16 септември 2012 (CEST)[]
Не ти треба никакво одобрување за сликите, можеш слободно да ги подигнеш. А за статијата ...And Justice for All, направив појаснителна, а самата статија мора да има (албум) во насловот.--Р ашо  02:22, 16 септември 2012 (CEST)[]

При подигање на слики кои се омоти на албуми...Уреди

...во полето „Опис“ во прозорецот за подигање, ставај го кодот:

{{Албум офу|Article=Име на статијата|Use=Infobox}}

На пример, за Податотека:Metallica - Master of Puppets cover.jpg, кодот би бил:

{{Албум офу|Article=Master of Puppets|Use=Infobox}}

Ај, те молам, сега стави го овој код во сите слики кои ги имаш подигнато до сега, со тоа што само ќе го менуваш параметарот за статијата (еве список на твои подигнати слики). Поздрав, Brainmachine (разговор) 16:14, 16 септември 2012 (CEST)[]

Подигање и лиценцирање на сликиУреди

Поради несоодветно лиценцирање на сликите кои ги подигате и несоодветно неведување на извор на истите во најкраток рок ќе бидат избришани. Во предхорниот пост на корисникот Brainmachine тоа е објаснето на најсликовитен начин. Доколку не се среди состојбата денес, сликите најверојатно ќе бидат одстранети во најразумен рок. Благодарам--Р ашо  14:57, 18 септември 2012 (CEST)[]

Фала за известувањето. Види, во врска со сликите, не го разбрав баш најдобро упатството на Brainmachine, што и како треба да направам. Ако можем да ми помогнеш со таа работа, ќе биде супер. А до тоа дали се лиценцирани и не сум многу сигурен, зошто ги симнав од Google Images. Поздрав. --Digor (разговор) 16:32, 18 септември 2012 (CEST)[]
Кога ги подигаш сликите, доколку во текот на подигањето незнаеш како да ставиш лиценца, тогаш прво подигни ја сликата како што правиш секогаш. после кликни уреди и пастирај го ова {{Албум офу|Article=Име на статијата|Use=Infobox}} таму. Само каде што пишува име на статијата, внеси го името на статијата каде што се наоѓа сликата. Ајде пробај, па ќе видиме...--Р ашо  10:50, 19 септември 2012 (CEST)[]
Одлично, ја направив како што треба на Thirteen. Фала за советот.--Digor (разговор) 13:36, 19 септември 2012 (CEST)[]
Супер, ама не баш до крај. Значи кај сликата ставаш {{Албум офу|Article=Име на статијата|Use=Infobox}}, во случај на статијата Thirteen треба {{Албум офу|Article|Thirteen|Use=Infobox}}, а на пример за статијата Load {{Албум офу|Article=Load|Use=Infobox}}. Еве листа на сите твои подигнати датотеки, кои треба да ги средиш. Имај на ум дека само тој што подигнал слики смее да ги става правилните лиценци. Доколку сликите не ја добијат потребната лиценца, постои период во кој тие ќе бидат избришани.--Р ашо  14:07, 19 септември 2012 (CEST)[]
Не е работата да подигаш нови верзии, туку да кликнеш на уреди и да го пастираш кодот.--Р ашо  18:33, 19 септември 2012 (CEST)[]
Е сега ми е јасно. Само те молам тргни ги тие верзии од Cryptic Writings и Countdown to Extinction.--Digor (разговор) 18:39, 19 септември 2012 (CEST)[]
Уште едно прашање. Како да ги лиценцирам сликиве што не се омоти од албуми?--Digor (разговор) 18:54, 19 септември 2012 (CEST)[]
Доколку ти не си автор на истите, несмееш да ги подигаш. Тоа претставува кршење на авторските права, и истите ќе бидат избришани. Е сега има и исклучоци, но зависи до сликата (што е? што означува?, дали е заменлива?) Затоа држи се барем до омотите, и подигај свои слики. Другото неможе--Р ашо  19:32, 19 септември 2012 (CEST)[]
Абе не сум автор, ама си пишува на Google дека може слободно да се копираат и ставаат на разни страници. Башка, многу штуро ќе изгледа статијата само со една слика. --Digor (разговор) 21:13, 19 септември 2012 (CEST)[]
На гугл никаде не пишува дека смеат да се користат (всушност и Гугл не е нивни сопственик). На страната од кај што ги спушташ убаво пишува Copyright 2012 ___???. All materials contained on this site, whether written, audible or visual are the exclusive property of _______ and are protected under U.S. and International copyright laws, © Copyright 2012_______. Any unauthorized use, without prior written consent of ____ is strictly forbidden and prohibited. Или слично на ова....--Р ашо  21:43, 19 септември 2012 (CEST)[]

Јубилејна статијаУреди

Здраво. Сакам да Ве известам дека е во тек гласањето за јубилејна статија. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 16:57, 18 септември 2012 (CEST)[]

УредувачУреди

Здраво. Поради Вашите корисни придонеси до сега, решив да Ви ги доделам уредувачките права. Тоа значи дека сите промени коишто отсега па натаму ќе ги правите ќе бидет автоматски проверени. Поздрав и пријатна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:53, 21 септември 2012 (CEST)[]

Благодарам, навистина многу ми значи. --Digor (разговор) 15:30, 21 септември 2012 (CEST)[]

MetallicaУреди

Сликата од бендот беше избришана поради прекршување на авторските права. Значи молам во иднина да не се подигнуваат слики кои не се во сопственост на подигнувачот. Затоа тука е ризницата која изобилува со милиони слики. Еве линк до категоријата за Металика. Тука има стотици слики за бендот кои слободно може да се ставват во статиите на википедија. Слободно одбери слика и стави ја во статијата. Поздрав--Р ашо  20:17, 24 септември 2012 (CEST)[]

Не, не се ОК. Види вака, јас ќе ги избришам сите слики што не требаат да се на википедија, а ти потоа ставај какви сметаш дека треба од ризницата.--Р ашо  22:42, 24 септември 2012 (CEST)[]
Важи, нема проблем, ќе те известам. А за промена на корисничко име замоли го Бојан, бидејќи само тој може тоа да го направи. Позз--Р ашо  13:06, 25 септември 2012 (CEST)[]
Каков шаблон? Да не мислиш сличен или ист на овој???--Р ашо  23:59, 25 септември 2012 (CEST)[]
Добро е. Го поправив шаблонот. Сега можеш слободно да пишуваш статии и статии :) --Р ашо  10:53, 26 септември 2012 (CEST)[]

Промена на корисничко имеУреди

Здраво! Твоето корисничко име е променето во „Maverick“. Имај пријатни мигови на Википедија! Поздрав. -- Бојан имаш за кажување? 11:22, 26 септември 2012 (CEST)[]