Прва ресенска парохија

парохија на МПЦ-ОА

Прва ресенска парохија — македонска православна парохија, дел од Ресенското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата опфаќа дел од градот Ресен со градската црква „Св. Ѓорѓи“ како седиште на парохијата и селата Дрмени, Цапари, Српци, Рамна, Лера, Доленци, Кажани, Ѓавато, Маловиште и Гопеш. Старешина на парохијата е протојереј Љупчо Атанасов (сос. 2016).

Цркви уреди

Ова е список на црквите во парохијата.[1] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Св. Ѓорѓи“
(парохиска црква)
Ресен  
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Ресен 1894  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Дрмени 1871  
Црква „Св. Петка“ Дрмени XXI век
Црква „Св. Петка“ Цапари 1724  
Црква „Св. Атанасиј“ Цапари
Црква „Св. Ѓорѓи“ Цапари  
Црква „Вознесение Христово“ Цапари
Црква „Св. Георгиј“ Цапари
Црква „Св. Петка“ Цапари
Црква „Св. Ѓорѓи“ Српци 1831  
Црква „Св. Пресвета Богородица“ Српци
Црква „Св. Ѓорѓи“ Рамна 1885
Црква „Св. Никола“ Лера  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Доленци  
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ Ѓавато  
Црква „Пресвета Богородица“ Ѓавато  
Црква „Пресвета Богородица“ Ѓавато во м.в. Главиште  
Црква „Св. Петка“ Маловиште 1856  
Црква „Св. Ана“ Маловиште 1936  
Црква „Вознесение Христово“ Маловиште  
Црква „Св. Ѓорѓи“ Маловиште
Црква „Св. Атанасиј“ Маловиште
Црква „Св. Преображение“ Гопеш 1878  
Црква „Св. Илија“ Гопеш  
Црква „Св. Никола“ Гопеш 2001  

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди

Координати: 41°5′22″N 21°0′31″E / 41.08944° СГШ; 21.00861° ИГД / 41.08944; 21.00861