Црква „Св. Ѓорѓи“ - Ресен

црква во Ресен

Св. Великомаченик Ѓорѓицрква во градот Рамна, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Ресенско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Свети Великомаченик Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба

Карта

Координати 41°5′22.8″N 21°0′31.9″E / 41.089667° СГШ; 21.008861° ИГД / 41.089667; 21.008861Координати: 41°5′22.8″N 21°0′31.9″E / 41.089667° СГШ; 21.008861° ИГД / 41.089667; 21.008861
Место Ресен
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Во црквата има две римски надгробни плочи од мермер. Едната е вградена во подот со натписот нагоре, а другата е во западниот ѕид однадвор. Таа стела има две полиња, на кои релјефно са претставени бисти на маж и жена. Плочите ое селото Козјак.[1]

„Свети Ѓорѓи“ долго време била единствената црква во Ресен. Во 1844, 1846 и 1848 година во неа работеле истакнатите зографи Михаил Анагност и син му Никола Михајлов.[2]

Во 1848 г. рускиот славист Виктор Григорович напишал во „Очерк путешествия по Европейской Турции“:

Град Ресна (Ресен), оддалечен на четири часа од езерото, е населен со Македонци[3] и има црква, посветена на Свети Ѓорѓи и грчко училиште“.[4]

Во 1872 г. со создавањето на Бугарската егзархија започнале жестоки борби помеѓу бугарската и грчката пропаганда. Така, во 1894 г. егзархиската општина ја изградила втората црква во градот — „Св. Кирил и Методиј“, додека „Св. Ѓорѓи“ продолжила да работи под врховенството на Цариградската патријаршија.[5]

Во 2012 г. градските власти решиле да постават часовник на камбанаријата на „Св. Ѓорѓи“. Ова бил потег за конечно враќање на градскиот часовник по уништувањето на старата Саат-кула во градот.[6]

Слики Уреди

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.
  2. Николоски, Дарко (3 - 5 јуни 2012, с. 355). „Прилог кон делото на зографот Никола Михаилов“ (PDF). Ниш и Византија XI: зборник радова. Симпозиум „Ниш и Византија XI“, Ниш. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-04-08. Посетено на 8 април 2014. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Македонците ги нарекува „Бугари“ под влијание на бугарската пропаганда.
  4. Григорович, Виктор. Очерк путешествия по европейской Турции, 1877, стр. 108.
  5. Радев, Симеон (1969). Ранни Спомени. София: Български писател. стр. 263–264. Посетено на 14 март 2014 г. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  6. „И Ресен имал своја саат-кула“. Општински Информативен Центар - Ресен. Посетено на 2019-05-01.

Надворешни врски Уреди