Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Ресен

црква во градот Ресен
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Sv. Kiril i Metodij - Resen 01.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба

Место Ресен
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Кирил и Методиј
Осветување 1894
Архитектонски опис

Свети Кирил и Методиј — православна црква којашто се наоѓа во градот Ресен.

Прославата при осветувањето на црквата „Св. Кирил и Методиј“. Меѓу народот што прославува се наоѓа и Даме Груев

ИсторијаУреди

Црквата била изградена на крајот од XIX век и била осветена во август 1894 година. Нејзиното осветување послужило како маска пред турските власти за делегатите на ВМОРО кои присуствувале на Ресенското советување. Советувањето се одржало во домот на првиот претседател на ВМОРО, д-р Христо Татарчев. На советувањето учествувале петнаесет делегати од сите делови на Македонија, кои за време на црковната церемонија се појавиле во свештенички одежди за да не бидат откриени од власта.[1]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Ч., Т.. „Роднокрајски записи: Ресен“, Агенцијата за иселеништво на Република Македонија.

Надворешни врскиУреди