Црква „Св. Ѓорѓи“ - Српци

црква во селото Српци

Свети Ѓорѓи (позната и како Свети Ѓорѓија) — главна селска црква во битолското село Српци, сместена на самото сретсело.[1]

Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Прва ресенска
Местоположба

Карта

Координати 41°5′7″N 21°12′38″E / 41.08528° СГШ; 21.21056° ИГД / 41.08528; 21.21056Координати: 41°5′7″N 21°12′38″E / 41.08528° СГШ; 21.21056° ИГД / 41.08528; 21.21056
Место Српци
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1831
Архитектонски опис

Историја уреди

Според натписот на црквата била подигната во 1831 година, а обновена во 1924 година.

Галерија уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски уреди