Лебихау (германски: Löbichau) — општина во округот Алтенбург, во Тирингија, Германија.

Лебихау
Административна зграда во Лебихау
Административна зграда во Лебихау
Административна зграда во Лебихау
Грб на Лебихау
Лебихау во рамките на Германија
Лебихау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Алтенбург
Општ. заед. Оберес Шпротентал
Месни единици 8
Градоначалник Ролф Херман
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 240 м
Население 957 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABG
Пошт. бр. 04626
Повик. бр. 034491
Портал www.gemeinde-loebichau.de
Местоположба на Лебихау во рамките на округот Алтенбург
Карта
Карта
Координати 50°53′36″N 12°16′0″E / 50.89333° СГШ; 12.26667° ИГД / 50.89333; 12.26667

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)