Омногови (покраина)

(Пренасочено од Покраината Омногови)

Омногови (монголски:Өмнөговь) или Јужен Гоби е покраина во Монголија, сместена на југ од земјата во пустината Гоби. Омногови е најголемата покраина во Монголија и главен град е Даланзадгад.

Покраина Омногови
Өмнөговь аймаг
Знаме
Местоположба на Омногови
Главен градДаланзадгад
Службен јазик монголски
Површина
 •  Вкупна 165,377 км2 
Население
 •  проценка за  г. 63.852 
 •  Густина 0.29 жит/км2 

Покраината е богата со минерали, вклучувајќи злато и олово. Во покраината се наоѓаат повеќе познати туристички локации како на пример Огнените Карпи, Гоби Гурвансајхан Национален Парк и Хонгорин Елс.

Административна поделба

уреди
 
Областите во Омногови.
Областите во Омногови
Област монголски Население (1994) )[1] Население (2003)[2] Население (2005)[3] Површина (км2)[2] Густина (/км2)
Бајан-Ово Баян-Овоо 1,577 1,569 1,539 10,474 0.15
Бајандалај Баяндалай 2,125 2,360 2,338 10,751 0.22
Булган Булган 2,421 2,433 2,430 7,498 0.32
Даланзадгад Даланзадгад 12,391 15,308 15,954 476 33.52
Гурван тес Гурван тэс 2,983 3,376 3,524 27,967 0.13
Ханбогд Ханбогд 2,161 2,451 2,659 15,151 0.18
Хан хонгор Хан хонгор 2,559 2,931 2,542 9,931 0.26
Хурмен Хүрмэн 1,968 1,951 1,910 12,393 0.15
Мандал-Ово Мандал-Овоо 2,345 2,166 2,004 6,433 0.34
Манлај Манлай 2,215 2,422 2,431 12,418 0.20
Номгон Номгон 2,608 3,045 3,009 19,468 0.15
Нојон Ноён 1,417 1,468 1,390 10,550 0.13
Севреј Сэврэй 2,216 2,423 2,309 8,095 0.29
Цогт-Ово Цогт-Овоо 1,863 1,761 1,672 6,526 0.26
Цогцеци Цогтцэций 1,990 2,130 2,155 7,246 0.30

Наводи

уреди
  1. http://www.reliefweb.int/library/documents/oxfamannex1-4.pdf
  2. 2,0 2,1 „Statistics office of Ömnögovi Aimag“. Архивирано од изворникот на 2007-03-26. Посетено на 2008-10-19.
  3. „Official site of Ömnögovi Aimag“. Архивирано од изворникот на 2007-06-13. Посетено на 2008-10-19.