Даланзадгад (монголски: Даланзадгад) — град во Монголија и главен град на покраината Омногови. Градот се наоѓа 540 км јужно од Улан Батор. Во 2006 година градот имал население од 14.000 жители.[1].

Улица во Даланзадгад.

Сообраќај уреди

Даланзадгад аеродромот (ZMDZ/DLZ) има една писта. Пистата служи за регуларно домашни летови од и до Улан Батор. Има летни и земски распореди на летање. Даланзадгад е туристичка рута за пустината Гоби.

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Министерство за здравство на Монголија. Национален центар за развој на здравјето. Здравствен индикатор 2006 [1] Архивирано на 25 октомври 2007 г.

Координати: 43°34′12″N 104°25′33″E / 43.57000° СГШ; 104.42583° ИГД / 43.57000; 104.42583