Торнеш (германски: Tornesch) — град во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 7 километри југоисточно од Елмсхорн и 25 километри северозападно од Хамбург.

Торнеш
Старата пошта во Торнеш
Старата пошта во Торнеш
Грб на Торнеш
Торнеш is located in Германија
Торнеш
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Градски единици 3
Градоначалник Роланд Кригел (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,62 км2
Надм. височина 12 м
Население 13.779 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 668 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25436
Повик. бр. 04122, 04120
Портал www.tornesch.de
Местоположба на градот Торнеш во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°42′N 9°43′E / 53.700° N; 9.717° E / 53.700; 9.717Координати: 53°42′N 9°43′E / 53.700° N; 9.717° E / 53.700; 9.717

На југ од градот се наоѓаат реките Пинау и Билсбек. Кон градот припаѓаат и местата Аренлое, Езинген и Оа.2

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)

Надворешни врскиУреди