Хорн

општина во Холандија

Хорн [ˈɦoːr(ə)n]  ( слушни) е општина и град во Холандија, во покраината Северна Холандија. Таа се наоѓа на Маркермер, на 35 километри северно од Амстердам, а градските права градот ги стекнал во 1357 година. Хорн имал 72707 жители во 2017 година. Областа на општината е 53.25 км2 (20.56 sq mi), од кои 33.00 км2 (12,74 sq mi) се состои од вода, главно Маркермер. Општината се состои од следните села и / или области: Блокер, Хорн, Цвааг и делови на Бангерт и Де Халк.

Хорн, Холандија
Општина
Hoorn Skyline.jpg
'Halve Maen' Oostereiland Hoorn (17763807234).jpg
Hoorn - Westfries Museum.jpgJan Pietersz. Coen.JPG
Hoorn Hoofdtoren 014.jpgHoorn Station.jpgHoorn - Korenmarkt.jpg
Знаме на Хорн, Холандија
Знаме
Грб на Хорн, Холандија
Грб
Местоположба на Хоорн на општинска карта на Северна Холандија
Локација во Северна Холандија
ЗемјаХоландија
ПокраинаСеверна Холандија
Управа[1]
 • ОрганОпштински совет
 • ГрадоначалникЈан Нивенбург (Партија на Трудот)
Површина[2]
 • Вкупна53,25 км2 (2,056 ми2)
 • Земјишна20,25 км2 (782 ми2)
 • Вода33,00 км2 (1,300 ми2)
Надм. вис.[3]&09999999999999998999999−1 м
Население (август 2017)[4]
 • Вкупно72.707
 • Густина3.590/км2 (9,300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Postcode1620–1628, 1689, 1695
Area code0229
Мреж. местоhoorn.nl
Dutch Topographic map of Hoorn (town), March 2014
The Hoofdtoren (The Head Tower), viewed from the waterfront
This is in the old city centre, where the port used to be. Most of the old port disappeared with the building of the Afsluitdijk

Кејп Хорн, нај јужната точка на Америка, била именуван по градот од страна на Вилем Шутен, кој го опкружувала во 1616 година. По овој град, исто така, се именувани Островите Хорн на француската прекуморска колективост на Валис и Футуна во Океанија.

НаводиУреди

  1. "Samenstelling" [Members] (холандски). Gemeente Hoorn. Посетено на 10 March 2014.
  2. "Клучни бројки за соседствата". Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 2 јули 2013. Посетено на 12 мартѕ 2014. Check date values in: |accessdate= (help)
  3. "Postcodetool for 1625HV". Actueel Hoogtebestand Nederland (холандски). Het Waterschapshuis. Archived from the original on 21 September 2013. Посетено на 10 March 2014. Unknown parameter |deadurl= ignored (help)
  4. "Прираст на населението; региони по месеци". Статистичка линија на ЦБС. Централна статистичка служба. 27 октомври 2017. Посетено на 27 октомври 2017.