Пеце Секулоски


Пеце Секулоски (Бело Поле, Прилеп, 24 септември 1970 – на автопатот Скопје - Тетово, Карпалак, 8 август 2001) бил македонски бранител, резервист во АРМ и учесник во воениот конфликт во Македонија во 2001 година. Загинал на 8 август 2001 на автопатот Скопје - Тетово во масакрот кај Карпалак.[1]

Пеце Секулоски
24.09.1970 – 08.08.2001 (30 год.)
Пеце Секулоски.png
Роден во:Бело Поле, Прилеп, СР Македонија СР Македонија
Починал во:Масакрот кај Карпалак
Служба во:Македонија Македонија
Чин:Резервист во Logo of the Army of the Republic of Macedonia.svg АРМ
Битки/војни:Војна во Македонија 2001
Одличја:Medal za hrabrost mk.png Медал за храброст

БиографијаУреди

Живот и војната 2001Уреди

Пеце Секулоски е роден на 24 септември 1970 во прилепското село Бело Поле. Потекнува од сиромашно семејство. Оние кои го познале Пеце го опишуваат како чесен и мирен човек. Од неговото село, само тој ја добил поканата од АРМ. Ден пред да загине, му се јавил на брат му, се јавил од касарната, и му рекол да врати пари на неколку другари на кои им бил должен. Пеце пред неговата смрт со години градеше куќа во родното село, надевајќи се после тоа да најде жена и да создаде фамилија.[2]

На 8 август 2001 година загинвува во заседата кај Карпалак. Пеце Секулоски постхумно е одликуван со медал за храброст од Претседателот на Р. Македонија.[3]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. "13 години од загинувањето на македонските резервисти кај Карпалак". Фокус. 8 август 2014. Посетено на 2015-06-03. no-break space character in |date= at position 2 (help); Check date values in: |date= (help)
  2. „Татковино, за што загинавме?“, Македонска книга 2002, стр. 121 – 123
  3. "Медал за храброст за сите загинати припадници на вооружените сили на Република Македонија". MKD.mk. 17 август 2012.