Загинал во бој (англиски: Killed in Action; KIA) — претставува класификација која обично се користи од страна на војските да се опише смртта на своите борци кои загинуваат во борба против непријателски сили.

Според министерството за одбрана на САД, на пример, велат дека оние кои се прогласени за загинати во борба (КИА) не треба да истрелале куршум за да бидат прогласени како такви.[1] Некој кој е убиен во акција на одреден настан е означен со (Типографски крст) покрај неговото име за да се означи нивната смрт во тој случај или настан.

Наводи

уреди
  1. „U.S. Department of Defense Dictionary: killed in action“. Архивирано од изворникот на 27 септември 2012. Посетено на 9 декември 2016.

Надворешни врски

уреди