Паратлија (Петралица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Паратлија


Местоположба 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Основни податоци
Место Петралица
Општина Ранковце
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Паратлијаархеолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Петралица. Претставува средновековна некропола. Во непосредната близина на селото се откриени повеќе гробови градени од камени плочи - тип циста.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 201, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069