Китка (Петралица)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Китка


Местоположба 42°12′29″N 22°11′13″E / 42.20806° СГШ; 22.18694° ИГД / 42.20806; 22.18694
Основни податоци
Место Петралица
Општина Ранковце
Тип

 некропола  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Китка археолошко наоѓалиште во кривопаланечкото село Петралица. Претставува некропола од доцноантичко време. Во непосредната близина на месната канцеларија, на простор од 50 џ 50 м е откриен гроб граден од камени плочи, во кој бил најден керамички сад..[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 20, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069