Палези (Црнилиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Палези
археолошко наоѓалиште
Палези is located in Македонија
Палези
Местоположба на Палези во Македонија
Местоположба 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° N; 21.41556° E / 41.53056; 21.41556Координати: 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° N; 21.41556° E / 41.53056; 21.41556
Основни податоци
Име Палези
Место Црнилиште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Палезиархеолошко наоѓалиште во прилепското село Црнилиште. Претставува населба од римско време. Се наоѓа на местото каде што селскиот пат Слепче-Црнилиште и железничката пруга Прилеп-Скопје формираат остар агол, каде има површина од неколку хектари обработлива земја на која се гледаат темели од големи градби. Се среќаваат стопи од мермер, капители, столбови, делови од архитравни греди, надгробни плочи со претстави на фигури, како и други поситни предмети. Наодите се чуваат кај неколку жители од селото.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.