Бириште (Црнилиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Бириште
археолошко наоѓалиште
Бириште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бириште
Бириште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556Координати: 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556
Основни податоци
Име Бириште
Место Црнилиште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бириште — археолошки локалитет во прилепското село Црнилиште. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на 1 км од селото, во нива на локален жител, што се наоѓа покрај патот за селото Долгаец, каде има фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и метални предмети.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.