Криви Стогови (Црнилиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Криви Стогови
археолошко наоѓалиште
Криви Стогови is located in Македонија
Криви Стогови
Местоположба на Криви Стогови во Македонија
Местоположба 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° N; 21.41556° E / 41.53056; 21.41556Координати: 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° N; 21.41556° E / 41.53056; 21.41556
Основни податоци
Име Криви Стогови
Место Црнилиште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“

Криви Стоговиархеолошко наоѓалиште во прилепското село Црнилиште. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во непосредната близина на селото, од северната страна, каде се наоѓаат гробиштата на семејството Пироски. На еден од гробовите има античка надгробна плоча со грчки натпис, на кој, на крајот, е забележена годината која тешко се чита. Плочата била најдена во нивата на Рамзија Мусоски, во близината на турските гробишта.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.