Ограда (Црнилиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ограда
археолошко наоѓалиште
Ограда is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ограда
Ограда
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556Координати: 41°31′50″N 21°24′56″E / 41.53056° СГШ; 21.41556° ИГД / 41.53056; 21.41556
Основни податоци
Име Ограда
Место Црнилиште
Општина Долнени
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ограда — археолошки локалитет во прилепското село Црнилиште. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 150 м источно од селото, на десната страна од селската река, каде водата открила 6 големи питоси.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.