Падингбител

Падингбител (германски: Padingbüttel) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Падингбител
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Падингбител
Падингбител во рамките на Германија
Падингбител
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Основни податоци
Површина 9,42 км2
Надм. височина 1 м
Население 485  (31 декември 2017)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04742
Портал www.sglandwursten.de
Координати 53°42′0″N 8°31′39″E / 53.70000° СГШ; 8.52750° ИГД / 53.70000; 8.52750Координати: 53°42′0″N 8°31′39″E / 53.70000° СГШ; 8.52750° ИГД / 53.70000; 8.52750

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Местото се наоѓа во историската област Вурстенски крај во близина на Северното Море. Местото е оддалечено околу три километри од морскиот брег.

Месни единициУреди

Поранешната општина Падингбител се состоела од следниве единици:

  • Алтендајх
  • Падингбител (гл. место)
  • Ротхаузен

Надворешни врскиУреди