Осум (река)

река во Албанија

Осум (албански: Osum) — река во јужна Албанија, една од Семан. Извира кај с. Високуќи (Виткуќ) во југозападниот дел на Горичката област, на надморска височина од 1.050 м. Почнува да тече во јужен правец и доаѓа до општината Колоња, а потоа свртува западно за с. Чипан, па северозападно низ гратчето Чоровода, каде минува низ познатата Осумска Клисура. Потоа продолжува низ с. Поличани, градот Белград и Ура Вајгуроре. Се влева во реката Девол кај Кучово, и така ја образува Семан. Истекот на реката се движи од 5,11 м3/с до 74,11 м3/с.

Осум
Osum
Berat Albania 17.jpg
Осум низ Белград
ЗемјаАлбанија
Слив
Главен изворВисокуќи, Горица
УстиеСеман
40°48′46″N 19°51′31″E / 40.81278° N; 19.85861° E / 40.81278; 19.85861Координати: 40°48′46″N 19°51′31″E / 40.81278° N; 19.85861° E / 40.81278; 19.85861
Физички особености
Должина161 км
Осум (река) на Ризницата
Осум (река) is located in Албанија
извор
утока
Изворот и утоката на Осум

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди